ŽIVOGOŠČE

Živogošče je umístěné na jižní částí Makarské riviéry v úpatí hory Biokovo.
Skládá se jak z tři menších, vzájemně vzdálených sídlíšt´ – Porat – Mala Duba – Blato, umístěných podél pobřeží a také i ze starých osad u staré silnice. Vzdálené je 20 km od Makarsky, 80 km od Splita a 120 km od Dubrovníka.

Živogošče je osídlené od ilyrských a římských dob, o čem svědčí ilirské hroby na vrcholu kopce Suzine a zbytky vil rustik v Malé Dubě a Blatu.
Známý Liciniánov epigram – nejhežčí vzorek klasické literatury – z 474. roku před Kristem, sestavováný z 16 latinských heksametrů je vytesaný do kamene a nachází se u pramene Pokrivenice na pobřeží moře. Římský kvestor Licinián oslavuje tento pramen «sladké vody», která i do dnes teče na tom místě.

O sídlíšti Živogošče první zmíňky jsou z poloviny 13. století.
Živogošský františkánský klašter, založen v roce 1616, byl více století středískem duchovního života a písemněctví tohoto kraje, z bohatou knihovnou a uměleckým dílem velké hodnoty. Místo dostává dnešní formu v posledních čtyřicet let kdy začíná i význámější vývoj turizmu v těchto krajích.
Olivové háje a borové lesy, které vyrostly nad plážemi s drobným štěrkém, 6 km spojitých pláž, čisté a neznečištěné moře a vrchol Sutvid 1155 m jsou krásy přírody, které jsou umístěné na úpátí vysoké hory a tím způsobem poskytujou turistům zvláštní zážitek a také požitek z pobytu.

REKREACE

Existuje mnoho příležitostí pro sport a rekreaci, a to díky idylickém místě místech podél pobřeží na úpatí hory Biokovo.S řadou zařízení, na sportovním poli, jako je tenis a bowling, tam jsou cyklistické a turistické stezky, a jsou populární a vodní sporty.Fanoušci romantickým procházkám vybrat přímořskou promenádu v nedalekém Podgori, zatímco dobrodruzi vybrat Přírodního parku Biokovo se svými naučné stezky.Tam jsou také dvě menší přístav pro jachtaře a závazné.

More info: www.dalmatia-bike.com/en/staze/igrane-zivo